Haber

200 evin yıkıldığı köyde, baba ve 2 oğlu enkazı kurtardı

MALATYA’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Kurucaova köyünde meydana gelen depremlerde yaklaşık 200 ev yıkıldı ve çok sayıda kişi enkaz altında kaldı. Rüstem Arslan (57) ile oğulları Hanifi (18) ve Bilal Arslan (22) can pazarında meydana gelen faciada çok sayıda köylüyü enkazdan kurtardı. Baba Arslan, “Gün boyu enkazdan canlı çıkardık. Enkazdan kaç kişi çıkardığımızı sayamadım” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde 41 binden fazla insan hayatını kaybetti, binlerce bina yıkıldı; Binlerce insan enkaz altında kaldı. 11 ili etkileyen depremde profesyonellerin yanı sıra gönüllüler de aktif rol oynadı. Arama kurtarma çalışmalarına ekiplerin yanı sıra isimsiz binlerce kahraman da katıldı. Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Kurucaova köyünde depremin vurduğu Rüstem Arslan ve 2 oğlu, çok sayıda kişiyi enkaz altından sağ olarak kurtardı.

‘OĞULLARIMLA VİNÇ GİBİYDİK’ 6 çocuk babası Rüstem Arslan, Can pazarının yaşandığını ve o günü hayatı boyunca unutmayacağını belirterek, 2012’de evinin duvarının çöktüğünü söyledi. ilk deprem Arslan, “Kendimizi güçlükle dışarı attık. Eşimi ve kızlarımı güvenli bir yere bıraktık. Köydeki 600 haneden yaklaşık 200’ü yıkıldı, 45 kişi hayatını kaybetti. Yoğun kar yağışı oldu, kimse gelemedi. 2 oğlumla birlikte meskendeki enkazı kaldırmaya başladık.Daha sonra köylüler yardıma geldi.Biz enkazdan çıkardığımızda durumu iyi olanlar diğer molozların kaldırılmasına yardım etti.Doğanşehir mahallesi olunca ikinci depremde ağır hasar gördü köyümüze gelen jandarma oraya yöneldi.Çan Pazarı’nda meydana gelen depremde gün boyu enkazdan sağ olarak çıktık Allah kimseye yaşatmasın benim o günleri Enkazdan kaç kişiyi çıkardığımızı saymayın. Ama çocuklarımla bir vinç gibiydik. İkisiyle de gurur duydum.” Hem akrabalarımıza hem de köylülerimize yardım ettik. koyduk. Tek niyetimiz; Onu enkazdan canlı kurtarmaktı. çaba harcıyorduk. Allah bir daha o günleri yaşatmasın. Babam, erkek kardeşim ve ben hayatta kalmayı başardık. Köydeki herkes bizim gibi insanüstü bir çaba sarf etti. Ölenler için çok üzgünüz” dedi.

Köydeki arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından Bilal Arslan, gönüllü kazıcı operatörü olarak diğer bölgeye gitti.

haber-guneysu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu