Yaşam

Rahatsız Edici Sahneleri Yüzünden Bakışlarınızı Ekrandan Uzaklaştıracak En Tuhaf 20 Film

İçerdiği sahneler nedeniyle seyirciyi bir yandan heyecanlandıran, diğer yandan rahatsız eden, şimdiye kadar yapılmış en sarsıcı 20 filmi sizler için derledik.

Kaynak:https://www.timeout.com/film/the-50-m…

20. İsa’nın Son Günahı (1988)

IMDb’si: 7.5

Özet: Hz. İsa’nın hayatı defalarca filme alındı. Tüm zamanların en önemli yönetmenlerinden Martin Scorsese’nin beyazperdeye aktarılan versiyonu belki de en çok ses getireni oldu. İsa’yı bambaşka bir bakış açısıyla ele alan eser, özellikle yayımlandığı dönemden sonra uzun süre tartışıldı. İsa’nın Magdelene ile olan ilişkisinden idamına kadar geçirdiği aşamaları konu alan eser, peygamberin ilahi yönlerinden ziyade insani yönlerini yansıtmaktadır. Willem Dafoe’nun İsa rolündeki performansıyla dikkat çeken eser, Nikos Kazantzakis’in kitabından uyarlanıyor.

19. Willens’in Zaferi (1935)

IMDb’si: 7.2

Özet: ‘İradenin Zaferi’, Leni Riefenstahl’ın yönettiği, Adolf Hitler’in isteği üzerine tamamlanan bir sinemadır. Nazi propagandası niteliğinde olan sinema, Alman askerlerinin eğitim ve gösteri sahneleriyle başlıyor; Propaganda belgeseli genel olarak 1934’teki Nürnberg Nazi Partisi Kongresi hazırlıklarını ve orada yaşananları anlatıyor.

18. Salò o le 120 giornate di Sodoma (1975)

IMDb’si: 5.8

Özet: Mussolini sonrası İtalya’da yıl 1943. Faşist Paolo Bonacelli, Giorgio Cataldi, Umberto Quintavalle ve Aldo Valetti olarak bilinen dört adam, kurbanlarının bir listesini yapıyor. Yaşları 12 ile 18 arasında değişen dokuz kız ve erkek çocuğunu kaçırıp bir bölgeye getiriyorlar. Hepsinden ‘efendilerine’ tam sadakat beklenir. Ve 4 ay (120 gün) boyunca cinsel istismar dahil pek çok işkenceye maruz kalıyorlar. Sadizm, cinsel sapkınlık ve akıl almaz işkencelerle dolu sinemanın yönetmen koltuğunda Pier Paolo Passolini oturuyor.

17. Bir Milletin Doğuşu (1915)

IMDb’si: 6.2

Özet: Film, bir iç savaş sırasında yaşanan olaylara ve dönüşümlere ışık tutuyor. Amerikan İç Savaşı ile ülke baştan sona kavrulur. Ölümler, kayıplar, acılar diz boyudur. Savaş bittiğinde yeniden inşa etme zamanı gelmiştir. Bu dönemde kölelik yasaktır. Lider Lincoln’ün öldürülmesiyle birlikte yeni inanç ortamı yerini kaosa ve anarşiye bırakır. Beyaz çiftçiler güneydeki çeşitli çetelerin saldırısına uğruyor. Polisle güçlerini birleştiren siyahlar ve melezler beyazları taciz ediyor. Klan kamu düzenine çare olarak kuruldu. Haçlı şövalyelerini anımsatan kostümleriyle Ku-Klux-Klan üyeleri artık gecenin jürisi oluyor. Devletin sağlayamadığı adaleti getirecek olanlar onlardır.

16. Otomatik Portakal (1971)

IMDb’si: 8.3

Özet: Otomatik Portakal, şiddet yanlısı gençlerden oluşan bir çetenin etraflarında ortaya çıkardığı terör ve kaygıyı işleyerek bir terör imparatorluğunun resmini çiziyor. İşler kontrolden çıkınca çetenin lideri Alex yakalanıp gözaltına alınır. Ama hapsedilmedi; ceza, şiddet deneyi için kobay olarak kullanılıyor. Bu deney, insanlık ile şiddet kavramı arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır ancak deneyin kendisi de bir o kadar insan doğasına aykırıdır.

15. Ucubeler (1932)

IMDb’si: 7.8

Özet: Ucubelerin çalıştığı bir sirkte trapez sanatçısı olarak çalışan Kleopatra, sirkin çeşitli gösterilerinde çalışan Hans adlı cüceye onunla evlenmek istediğini söyler. Kleopatra’nın bu ilginç teklifinin altında yatan gerçek, Hans’ın yakında büyük bir mirasa sahip olacağıdır. Çünkü Kleopatra’nın Herkül adında başka bir sirk sanatçısıyla ilişkisi vardır. Ancak beklenen evlilik gerçekleşir ve düğün boyunca ucubeler Kleopatra’nın her türlü hakaretine maruz kalır. İntikam planlarını hazırlamaları çok uzun sürmez… Freaks, zamanla değeri daha iyi anlaşılan, yönetmeni Tod Browning’in kişisel deneyimlerinden ilham alan bir hikayeyi yansıtan kült bir film.

14.Viridiana (1961)

IMDb’si: 8.1

Özet: Rahibe okulunu bitirmek üzere olan Viridiana, teyzesinin kocasını ziyarete gider. Adamın kadına aşık olmasıyla sıradan ziyaret farklı bir hal almaya başlar. Adam genç kıza aşık oldu ve onunla yaşamak istediğini söyledi. Tam Viridiana okula dönmeye hazırlanırken adam ona bir tuzak kurar ve onu kendisiyle yaşamaya zorlar… Usta yönetmen Luis Buñuel bir kez daha sarsılmaz kurumları silahının ucuna koyarak hüzünlü ve ölümcül bir komiklik anlatır. tartışmalı hikayesiyle hikaye.

13. Paris’te Son Tango (1972)

IMDb’si: 6.9

Özet: Jeanne evliliğin arifesinde sıradan bir kadındır. Evliliğe hazırlık aşamasında gelecekte yaşayacak bir yer arıyor. Bir gün evleri gezerken sıra dışı ve tuhaf bir adamla karşılaşır. Amerikalı Paul, Jeanne’den büyük olmasına rağmen onu delice büyülemektedir. İkili, yasak aşkın meyvelerini yemeye başlar. Aralarında tuhaf bir ilişki başlar. Her zaman birlikte olsalar bile, birbirleri dışındaki hayatlarına dair birbirlerine hiçbir şey sormazlar. Bir süre sonra kişilik farklılıkları ikisini de dar bir çıkmaza sürükleyecektir. Bertolucci’nin en nadide eserlerinden biri olarak gösterilen Paris’te Son Tango aynı zamanda döneminin en erotik eserlerinden biridir.

12. Bonnie ve Clyde (1967)

IMDb’si: 7.7

Özet: ABD ekonomik çöküşün eşiğinde. Bonnie, annesinin arabasını çalan Clyde’ı son derece çekici bulur. Bonnie, Clyde’la birlikte kaçmaya karar verir. Artık ikisi de eşkıya örgütünün yılmaz üyeleridir. Artık yapılacaklar listesinde işlenecek hatalar birbiri ardına listeleniyor. Peşlerine düşmek üzere olan güvenlik güçleri onları yakalamakta kararlıdır. Dönemin değerli oyuncuları Warren Beatty ve Faye Dunaway’in canlandırdığı Bonnie ve Clyde, döneminin en cesur yapıtlarından biri.

11. Zehir (1991)

IMDb’si: 6.3

Özet:Jean Genet’nin 3 farklı hikayesinden esinlenilen filmde, 7 yaşındaki bir çocuğun üvey babasını öldürmesi kahramanlık, korku, libidonun gizemini çözmeye çalışan bir bilim adamının nasıl katile dönüştüğü, eşcinsellik anlatılıyor. iki mahkumun aşkı.

10. Saman Köpekler (1971)

IMDb’si: 7.4

Özet: David ve Amy, hem huzuru bulmak hem de David’in işini tamamlayabilmek için çağdaş toplumdan Amy’nin doğup büyüdüğü kasabaya taşınırlar. Her şey iyi gidiyor gibi görünüyor; ancak garajı tamir eden birkaç işçinin tuhaf bakışları çifti rahatsız etmeye başlar. Ufak tacizlerle başlayan bu süreç giderek yoğunlaşacak ve alevlenecektir. Modern bir matematikçi olan David’in içindeki ilkel ve şiddet yanlısı kişi, kendisine şiddet uygulandığında ortaya çıkacaktır.

9. Duyular Diyarında (1976)

IMDb’si: 6.6

Özet: 1936 yılında Tokyo’da geçen hikayede Sada Abe, bir genelevde çalışan genç bir bayandır. Artık bir otelde temizlikçi olarak çalışmaktadır ve otel sahibi Kişizo Ishida ile ortada hararetli bir ilişki başlamaktadır. Aralarındaki tutku zamanla cinsel bir takıntıya dönüşür, Kişizo karısından ayrılır ve tüm zamanlarını birbirlerine ayırmaya başlarlar. Bir noktadan sonra hayattan bile vazgeçecek bir boyuta sürükleniyorlar.

8. Seyir (1980)

IMDb’si: 6.5

Özet: Eşcinsel erkekleri vahşice öldüren bir seri katil, New York’un sokaklarını ve yeraltı dünyasını kasıp kavuruyor. Genç bir polis memuru olan Steve Burns, katili öğrenmek için New York sokaklarına gönderilir. Tamamen bağımsız ve kendi payına düşenin farkında olmayan Burns, delil peşinde koşarken, bu küçük ve gizli topluluğun kurallarını ve geleneklerini tek başına keşfetmelidir. Artık kız arkadaşını neredeyse hiç görememektedir ve bu iş onu büyük ölçüde değiştirmeye başlamıştır.

7. Brian’ın Hayatı (1979)

IMDb’si: 8.0

Özet: Brian’ın Hayatı’nda iki bin yıl önce üç bilge adam bir binaya girip hükümdarları için dua ederlerdi. Erkekler yanlış odaya girerler ve orada kundaklanmış bir bebek bulurlar. Bebeği kutsayan erkekler ona İsa adını verir. İlahi bir varlık olarak görülen bu bebek Brian, hayatı boyunca etrafındakiler tarafından Mesih olarak saygı görecek; Bu süreçte din, siyaset, iktidar ve insanlıkla ilgili trajikomik olaylar yaşanacaktır.

6. Pembe Flamingolar (1972)

IMDb’si: 6.0

Özet: Divine, genel olarak iğrenç olarak tanımlanan davranışlarıyla ünlü bir travestidir. Aynı zamanda obezite sorunu da var. Edie onun annesidir ve zihinsel dengesizliğine rağmen her zaman yumurta yer. Oğlu Crakcers da ruhsal olarak rahatsızdır. Cotton isimli arkadaşı da röntgencidir. Bu insanlar her zaman bir karavanda birlikte yaşarlar. Divine, Baltimore’da Dünyanın En İğrenç Kişisi seçildi. Uyuşturucu ticareti, genç kızları hamile bırakarak ve onların doğan çocuklarını porno dünyasında kullanarak bu unvanı fazlasıyla hak etti. Bir gün kervanları ateşe verilir. Ve savaş başlıyor. Artık her iki cephe de en feci becerilerini sergilemeye hazır.

5. Şeytan Çıkarıcı (1973)

IMDb’si: 8.1

Özet: Oyuncu Chris MacNeil, 12 yaşındaki kızı Regan’ın yeni filminin çekimleri sırasında tuhaf davranışlar sergilemeye başladığını fark edince onu doktora götürür. Doktorlar beyninde geçici hasar olabileceğini söylese de bu durumun eşi benzeri yok. Bir dizi tıbbi testin ardından küçük kızın herhangi bir sorununun olmadığı ortaya çıktı. Ancak Regan’ın tuhaflığı bitmek üzere değil. Küçük kız aşırı derecede titriyor, tuhaf sesler çıkarıyor ve hiçbir anlam ifade etmeyen hareketler yapıyor. Bu korkutucu durum karşısında çaresiz kalan Chris, kızını kendisi gibi psikiyatrist olan Peder Merrin’e götürür. Babası, Regan’ın içinde bir iblis olduğunu fark edecek ve aile, çaresizce bu durumdan kurtulmaya çalışacaktır.

4. Çarpışma (1996)

IMDb’si: 6.4

Özet: Çarpışma, bilimkurgu romanlarının yazarı JGBallard tarafından 1973 yılında yazılmıştır. Sinema, modern dünya insanının teknoloji içinde nasıl kimliksizleştiğini ve insanın teknoloji aracılığıyla kendini yeniden keşfetmesini vurguluyor. Seks ve otomobil bu sinemada sadece sembollerdir.

3. Röntgenci Tom (1960)

IMDb’si: 7.6

Özet: Çocukken Mark Lewis, kaygının insanların sınır sistemleri üzerindeki etkisini inceleyen bilim adamı babasının deneylerine maruz kaldı. Londra’da bir film stüdyosunda çalışan Mark, babasının kendisi üzerinde yaptığı deneyler nedeniyle bir grup kişilik bozukluğundan mustarip, yalnız, içe dönük, cinsel açıdan itici bir adam haline gelmişti. Kızların fotoğraflarını çekerken de kendine bir hobi edindi. Kadınları kamera önünde öldürüyor ve babasının deneylerinde olduğu gibi öldürdüğü kadınların yüzlerindeki dehşet sözlerini yakalıyor. Bir gün Helen adında bir kadınla tanışan Mark için bu kadın yaptığı işten vazgeçmesine neden olacak mı yoksa eskisi gibi mağdur mu olacak?

2. Un Chien Andalou (1929)

IMDb’si: 7.6

Özet: Genç Bunuel ve genç Kolu, unutulmaz sahneleri her zamankinden daha gerçeküstü bir yaklaşımla beyazperdeye taşıdı. Bu sıra dışı sinemada karşımıza çıkan ay ve bulut manzarasını takip eden göz alıcı sahne, ilk akla gelen sahnelerden biri. Yapımcılar tamamen hayal ürünü ve sinemasal anlatım yapılarıyla dönemin sinema izleyicisini şaşkına çevirirken, sadece sinema dünyasına değil sanat dünyasına da bomba gibi düşen bir kısa filme imza attılar.

1. İsa’nın Çilesi (2004)

IMDb’si: 7.2

Özet: Hz. İsa’nın Kudüs’te çarmıha gerilmesinden önceki son on iki saati anlatan sinema, Mel Gibson yönetmenliğinde seyirciyle buluşuyor. Hikaye İsa’nın son akşam yemeğini yedikten sonra dua etmesiyle başlıyor. Mucizeler yaratan ve halk tarafından Rabbin Oğlu ilan edilen İsa, Yahuda’nın ihanetiyle tutuklanır. Ferisi liderler onu şeytana karşı çıkmakla ve küfürle suçluyorlar. Sonunda İsa ölüm cezasına çarptırılır. Çıkarıldığı mahkemede Romalılar tarafından saatlerce sürecek eziyetlerin ardından çarmıha gerildi ve birçok sıkıntılı anlara maruz kaldı.

habererdek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler