Yaşam

Hibrit güneş tutulması: Avustralya’nın Exmouth kasabasında ‘tarihi bir gün’

ABC’nin haberine göre, Güneş’in Ay tarafından tamamen örtüldüğü ender gök olayı, bugün Avustralya’nın Exmouth kasabasında binlerce kişi tarafından gözlemlendi.

En net şekilde görülebilen tam güneş tutulması, Batı Batı eyaletinin başkenti Pert’in 1200 kilometre kuzeyinde bulunan Exmouth kasabasında yaklaşık 60 saniye sürdü.

Yaklaşık 40 kilometre çapındaki Exmouth kasabasının çevresine gölge düşüren tutulma yerel saatle 11:27’de gerçekleşti. WA eyaleti Turizm Bakanlığı tarafından bir yılı aşkın süredir hazırlıkları sürdürülen kasabaya, aralarında çeşitli ülkelerden bilim insanı ve araştırmacıların da bulunduğu binlerce ziyaretçi geldi.

WA Turizm Bakanı Roger Cook, ön hazırlıklar sonucunda sorunsuz bir anlaşmaya vardıklarını söyledi. WA eyalet hükümetinin bölgeye çok sayıda destek ekibi gönderdiğini belirten Cook, Exmouth ve çevre kasabalar için tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Erken saatlerde Hint Okyanusu’ndan görülebilen hibrit güneş tutulması, Asya-Pasifik’teki birçok ülkede farklı oranlarda gözlemlendi ve günün sonunda Pasifik Okyanusu semalarında sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu