Haber

Kemal Derviş vefat etti

Eski Ekonomi Bakanı Kemal Derviş 74 yaşında hayatını kaybetti. ABD’de yaşayan Derviş, Parkinson tedavisi görüyordu.

KEMAL DERVİŞ KİMDİR?

Kemal Derviş (10 Ocak 1949 – İstanbul) Türk iktisatçı ve siyasetçi.

İktisat alanında lisans ve yüksek lisans derecelerini İngiltere’de London School of Economics’ten aldıktan sonra, doktorasını ABD’de Princeton Üniversitesi’nden almıştır.

1973-77 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesi’nde ekonomi dersleri verdikten sonra 1977 yılında Dünya Bankası’na katıldı. 1996 yılında bu kurumda Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu başkan yardımcılığına terfi etti.

Kasım 2000 ve Şubat 2001’de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye’ye davet edilen Derviş, 22 yıldır görev yapan Dünya Bankası’ndaki görevinden ayrılarak Bülent Ecevit’in Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı görevini üstlendi. Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereleri yürüterek mali krizin en az hasarla atlatılmasını sağladı. Türk mali sisteminin köklü bir yeniden yapılanmasını sağlayan Güçlü Ekonomi Programı’nı hazırladı. Ağustos 2002’de Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile anlaşamadı ve görevinden istifa etti. İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan ile birlikte Yeni Türkiye Partisi’nin kuruluşuna katıldı. Ancak bu partiye katılmadı ve Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili adayı oldu.

3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP’den İstanbul Milletvekili seçildi. 9 Mayıs 2005’te milletvekili görevinden istifa ederek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı’na atandı. 2009 yılında bu görevi Yeni Zelanda’nın eski başbakanı Helen Clark’a devretti.

Kemal Derviş, For a Better Globalism adlı kitabını en son Mart 2005’te Global Development Center ile işbirliği içinde yayınladı. Ayrıca Derviş’in Jaime De Melo ile ortaklaşa yayınladığı Kalkınma Politikası için Genel Denge Modelleri adlı kitabı, 1980’lerde üniversitelerde okutulan yaygın bir ders kitabı oldu. Halen ikinci eşi Amerikalı Catherine Derviş ile 2006 yılında evlidir.

Aynı zamanda Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu üyesiydi.

demrehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu